Kinesiology taping w ciąży i połogu

Ciąża i połóg to bardzo burzliwe okresy w życiu kobiety. Ciało adaptuje się do nowych wyzwań i choć wydaje się, że 9 miesięcy to całkiem sporo, to jednak te przemiany są bardzo dynamiczne. Zmiany w organizmie nie pozostają bez wpływu na emocje. Kobieta oczekująca maluszka z jednej strony pełna radości przygotowuje się do rewolucji w życiu, z drugiej ma jednak też świadomość nadchodzących zmian i czekających ją wyzwań. Pojawia się niepokój związany ze zmianą stylu życia, lęk o karierę zawodową czy status materialny, albo obawa czy uda się odnaleźć się w nowej roli.

To wszystko sprawia, że mimo, że nasze ciała są fizjologicznie przygotowane by podołać trudom fenomenu jakim jest powstanie i rozwój i narodziny nowego życia to większość z nas, czasami już od początku ciąży odczuwa w mniejszym lub większym stopniu trudy macierzyństwa.

Zdrowy styl życia, odpowiednio dobrana aktywność fizyczna, życzliwość i wsparcie ze strony otoczenia pomagają łagodzić dyskofort związany z burzliwymi przemianami. Czasami jednak warto skorzystać z pomocy fizjoterapety, który poza szeregiem technik manualnych czy odpowiedniego doboru ćwiczeń ma w arsenale narzędzi również kinesjology taping czyli umiejętność przyklejania w odpowiedni sposób i w odpowiednim miejscu elastycznych plastrów.

Co daje nam kinesjology taping?

Chociaż przyklejenie plasterka nie wydaje się nam żadną filozofią, to tylko odpowiednia aplikacja czyli przyklejenie plastrów w odpowiednim miejscu z odpowienim napięciem plastra, oparte o znajomość anatomii, fizjologii ciąży, z uwzględnieniem stanu zdrowia kobiety i istniejących przeciwwskazań i wykonana przez wykwalifikowaną osobę, jest bezpieczne i może przynieść pożądane efekty. Właściwe naklejenie plastra jest istotne zwłaszcza w ciąży, gdy w grę wchodzi zdrowie nie tylko mamy,ale i dziecka, dlatego lepiej nie próbować samodzielnego naklejania na podstawie filmików z internetu.

Prowidłowo zastosowany kinesjology taping w okresie ciąży i połogu

– pomaga w walce z obrzękami nóg zarówno w ciąży, jak i po porodzie

– zmniejsza często odczuwane przez ciężarne bóle pleców

– wspomaga obciążone i rozciągające się mięśnie brzucha

– łagodzi bóle spojenia łonowego

– wspomaga pracę przepony i ułatwia oddychanie

– pomaga walczyć z rozstępem mięśni prostych brzucha zarówno w ciąży, jak i po porodzie

– po porodzie ułatwia inwolucję macicy i wspomaga persytaltykę jelit wpływając korzystnie na zmiejszanie się brzucha

– korzystnie wpływa na stan blizny po cesarskim cięciu

– w połogu pomaga walczyć z nawałem i zastojami pokarmu

– pomaga też aktywizować niezwykle ważny mięsień poprzeczny brzucha.

Jeszcze raz podkreślam, że zwłaszcza w ciąży lepiej nie aplikować sobie plastrów samodzielnie, mimo, że plastru są ogólnie dostępne nawet w supermarketach. Warto udać się do wykwalifikowanej osoby, która też w niektórych przypadkach może poprosić o skonsultowanie się w kwestii plastrowania z lekarzem prowadzącym.

Jeśli jesteś w ciąży i odczuwasz dyskomfort związany z odmiennym stanem, przygotowujesz się do porodu, albo niedawno urodziłaś zapraszam do kontaktu. Nasze ciała są przygotowane do trudów ciąży , porodu i połogu, niemniej jednak właściwe postępowanie w tym burzliwym okresie pozwala zapobiegać powikłaniom, łagodzić objawy adaptacji ciała do rozwijającego się w nas nowego życia i przyspieszyć powrót do formy po porodzie.