DNO MIEDNICY- jeDNOstka MOCY

Trochę  praktyki-

 Dlaczego warto ćwiczyć?

??????????????????????????????????????????????????????


Mięśnie dna miednicy, zwane także potocznie (choć niezbyt precyzyjnie:))  mięśniami Kegla, z upływem lat słabną, a pewne, omówione na tym portalu czynniki, przyśpieszają ten proces.
Zaburzenia napięcia mięśni dna miednicy powodują szereg problemów zdrowotnych począwszy od najpowszechniejszego- wysiłkowego nietrzymania moczu, poprzez obniżenie narządów miednicy mniejszej, niestabilność i bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa, bóle nóg, a nawet sztywność karku. Niestety dno miednicy kobiet poprzez ciąże i porody jest poddawane znacznie większym obciążeniom, a ze względu na budowę anatomiczną jest bardziej podatne na uszkodzenie. W rezultacie problemy wynikające z jego osłabienia znacznie częściej dotykają kobiet.

Obszerne informacje na temat anatomii, roli i dysfunkcjach mięśni dna miednicy, oraz praktyczne wskazówki dotyczące profilaktyki i terapii można przeczytać w zakładce STREFA KOBIET.

O budowie i zaburzeniach związanych z napięciem mięśni dna miednicy przeczytacie tutaj: https://yogapolis.pl/strefa-kobiet/cwiczenia-dna-miednicy/miesnie-dna-miednicy-anatomia-i-patolgia/

Obszerniejsze o problemie wysiłkowego moczu piszę tu: https://yogapolis.pl/strefa-kobiet/cwiczenia-dna-miednicy/wysilkowe-nietrzymanie-moczu/

Dlaczego warto ćwiczyć i jak zlokalizować mięśnie dna miednicy: https://yogapolis.pl/strefa-kobiet/cwiczenia-dna-miednicy/gdzie-sa-miesnie-kegla/

Teoria teorią, ale najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą/tką specjalizującą się w terapii dysfunkcji dna miednicy. Mieszkanki Gliwic zapraszam do Yogapolis na konsultacje lub na regularnie organizowane warsztaty 🙂

Podkreślić należy, że w większości przypadków zaburzenia te są uleczalne, a terapię można rozpocząć w każdym momencie niezależnie od stopnia nasilenia objawów. Medycyna dysponuje obecnie szerokim wachlarzem metod, jednak profilaktyka i ćwiczenia są najskuteczniejszą, najłatwiejszą i najtańszą metodą eliminowania problemów.

Dodatkową korzyścią płynącą z wykonywania ćwiczeń mięśni dna miednicy jest rozwijanie świadomości ciała, często zaniedbywanej z przyczyn kulturowych.

Zaletą ćwiczeń jest możliwość wykonywania ich podczas codziennych czynności- nie wymagają one dużej sprawności fizycznej, ani wiele czasu.

Systematyczne, prawidłowo wykonywane ćwiczenia mięśni dna miednicy powinny więc stać się nawykiem każdej kobiety, niezależnie od wieku, gdyż jak już wspomniałam nawet młode, bardzo aktywne i wysportowane kobiety mogą doświadczać objawów w postaci nietrzymania moczu podczas kaszlu, śmiechu czy wysiłku. Często też borykają się ze skutkami zbyt napiętych mięśni, takimi jak bóle krzyża, bolesne współżycie, hemoroidy, zaparcia i inne. Ćwiczenia pozwalają wyeliminować te nieprzyjemne skutki zaburzenia napięcia mięśni, a także poprawić jakość życia intymnego. Redukują również ryzyko pojawienia się poważniejszych zaburzeń w przyszłości i konieczności leczenia operacyjnego.