Jako że, jako nastolatka walczyłam z niedoskonałościami i przetłuszczaniem skóry za pomocą wysuszających preparatów naturalną reakcją było przerażenie na myśl o nakładaniu na twarz tego, czego jak ognia unikałam przez lata- trudnej do zmycia tłustej cieczy, która z pewnością zatyka pory i z nieodzownie przyniesie katastrofalne skutki. Bo właśnie taki- baaardzo tłusty jest olej rycynowy, który raczej kojarzy nam się z domową apteczką niż kosmetyczką.
Tymczasem charakteryzuje się on cudownymi właściwościami- nie zatyka bowiem porów, a wnika w nie i „wyciąga” zanieczyszczenia i nadmiar sebum, co pozwala pozbyć się zaskórników. Niezależnie od tego jak tłusta po aplikacji wydaje się skóra, olej rycynowy w rzeczywistości WYSUSZA ją, dlatego trzeba go połączyć z bogatą w odżywcze składniki, nawilżającą oliwą z oliwek. Oliwa wygładza skórę i zmiękcza ją nadając jej blasku. W zasadzie, możemy używać dowolnych olejów do mieszanki z olejkiem rycynowym w zależności od korzyści, jakie chcemy osiągnąć.
Przykładowe oleje:
- olej ze słodkich migdałów – nawilża, łagodzi i odżywia skórę,
· olej z pestek winogron – bogaty w antyoksydanty
· olej jojoba – zbliżony składem do ludzkiego sebum świetnie oczyszcza skórę. Dodatkowo nawilża ja i natłuszcza.
· oliwa z oliwek – zawiera antyoksydanty, doskonale nawilża suchą skórę.
· macerat brzozowy – działa rozjaśniająco na przebarwienia.
W ten oto sposób uzyskujemy niewielkim nakładem finansowym idealną miksturę oczyszczającą i odżywiającą naszą skórę.
Co będzie nam potrzebne?
Dla cery tłustej proporcje 1/1: (na postawie moich doświadczeń- olej winogronowy+ rycynowy- takie proporcje nadają się bardziej do cery tłustej, do normalnej lepiej jest zmienić stosunek składników na korzyść oleju bazowego)
100 ml oleju bazowego np. oliwy z oliwek
100 ml oleju rycynowego
Pusta butelka z dozownikiem lub (najlepiej)pompką
Myjka lub mały ręcznik- bardzo dobra, zwłaszcza do cery delikatnej, łatwo ulegającej podrażnieniom jest ściereczka z mikrofibry.
Olejki eteryczne (nie są konieczne, ale mamy do wyboru oszałamiającą ilość naturalnych zapachów!)
Modyfikacje dla skóry o specjalnych wymaganiach:
Dla cery normalnej :
75% oleju bazowego, 25% olej rycynowy (z doświadczenia wiem, że od takiej proporcji najlepiej zacząć, jeśli po umyciu czujemy, że cera jest “ściągnięta” należy dodać oleju bazowego
suchej, dojrzałej, wrażliwej: proporcje należy zmniejszyć na korzyść oleju bazowego, znam osoby, które dodają niewielką ilość oleju rycynowego, lub nie dodają go wcale:)
W ten sposób za niewiele ponad 10 złotych otrzymujemy 200 ml wielozadaniowego, naturalnego, bezpiecznego i ekologicznego środka do mycia i nawilżania twarzy!!!
Oczywiście można przygotować mniejszą ilość preparatu, pamiętając o zachowaniu odpowiednich proporcji oleju rycynowego do oliwy.
Jeśli po użyciu masz wrażenie ściągania i napięcia skóry (tak, tak, olej rycynowy naprawdę wysusza skórę) dodaj do mieszanki więcej oleju bazowego.
Sposób użycia:
· Wlej do butelki oliwę z oliwek lub inny wybrany przez Ciebie olej, dopełnij olejem rycynowym, jeśli chcesz dodać olejek eteryczny to teraz jest najwłaściwszy moment. Zakręć butelkę w wstrząśnij przez ok min, by ciecze się dokładnie połączyły.
· Zmyj makijaż za pomocą wacika nasączonego uzyskaną substancją i pozostaw na moment do wchłonięcia
· Zamocz myjkę w gorącej wodzie, odciśnij i połóż na twarzy na ok 30 sek. Taka łaźnia parowa otwiera pory, pozwala olejowi rycynowemu wniknąć w nie i “wyciągnąć” zanieczyszczenia
· Przetrzyj twarz myjką zmywając olej.
· Gotowe. Nie potrzebujesz żadnego kremu, jednakże jeśli planujesz ekspozycje na słońce nie zapomnij o preparacie z filtrem.
· Dobrze wypierz myjkę o odwieś w miejscu, gdzie może dobrze wyschnąć, żeby nie stała się pożywką dla pleśni.
· Powtarzaj procedurę 2 razy dziennie- rano i wieczorem- rezultaty zauważysz po tygodniu.
Niewielkie koszty+ krótki okres oczekiwania= małe ryzyko, jak się nie uda to resztę oliwy możemy wykorzystać w kuchni , a olej rycynowy do pielęgnacji włosów (doskonały, znany od lat sposób na wypadanie włosów), lub w domowej apteczce (skuteczny środek na przeczyszczenie).
Wypróbowałam- w moim przypadku DZIAŁA:)