PILATES

Training pilatesDla kogo?

Pilates jest systemem ćwiczeń, który nie bez przyczyny znajduje ogromne rzesze entuzjastów we wszystkich środowiskach i grupach wiekowych. Główną przyczyną tej popularności jest efektywność i przystępność- trening nie wyklucza bowiem osób mniej sprawnych, starszych czy borykających się z problemami zdrowotnymi, które muszą rezygnować z innych, bardziej obciążających form ruchu.

  • W walce o piękną sylwetkę. Na zajęcia Pilates trafiają osoby chcące wyrzeźbić sylwetkę, wysmuklić uda i pośladki czy stać się posiadaczami płaskiego brzucha. Metoda ta jest bowiem świetnym uzupełnieniem wysiłku kardio czy alternatywą dla siłowni, również dzięki często zaniedbywanym ćwiczeniom rozciągającym zapewniającym smukłość mięśni i zapobiegającym kontuzjom.
  • W trosce o kręgosłup i postawę ciała. Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń pozwala nie tylko wysmuklić sylwetkę, ale także zniwelować wady postawy, wzmocnić mięsnie posturalne i pozbyć się bólu pleców. Ćwiczenia, rozwijając świadomości ciała sprzyjają wytwarzaniu prawidłowych wzorców ruchowych chroniąc nas tym samym przed utrwaleniem nawykowych wad postawy.
  • Pilates dla joginów? Pilates może być też świetnym uzupełnieniem dla praktyki jogi- wielu joginów, zwłaszcza tych, którzy mają wrodzony dar elastyczności, ale także tych, którzy tak zapamiętali się w dążeniu do osiągnięcia ekstremalnych zakresów ruchu, że zaniedbali ćwiczenia siłowe. Osoby takie z czasem zaczynają cierpieć z powodu nadmiernej ruchomości i niestabilności stawów, zwłaszcza kręgosłupa. Ćwiczenia Pilates pomogą im zbudować solidny gorset mięśni posturalnych, oraz ustabilizować pozostałe stawy.
  • Dla sportowców. Podobnie jak joga Pilates jest świetnym uzupełnieniem treningu dla sportowców, zarówno wyczynowych, jak i amatorów. Nie bez przyczyny- w końcu to właśnie z myślą o nich powstał 🙂 Niezależnie od uprawianej dyscypliny intensywny trening i stale powtarzane ruchy prowadzą z reguły do zaburzeń balansu mięśniowego. Mięśnie zaangażowane w wykonywanie danych ruchów wzmacniają się, ale i często przetrenowują, z kolei inne grupy mięśniowe są zaniedbywane, osłabione, a nawet “zapominają” jak mają pracować 🙂 (o zapominalskim pośladku możecie przeczytać tu: https://yogapolis.pl/o-posladku-ktory-stracil-pamiec-czyli-amnezja-posladkowa/) Skutkiem utraty równowagi mięśniowej są kontuzje, bóle pleców i pozostałych stawów niejednokrotnie odległych od miejsca przeciążenia. Pilates pozwala zregenerować się mięśniom przepracowanym, oraz wzmocnić mięsnie, które nieco zaniedbaliśmy podczas treningu, zwłaszcza tym głębokim, odpowiedzialnym za stabilizację kręgosłupa.
  • Pilates a dno miednicy. Mięśnie dna miednicy należą również do mięśni posturalnych odgrywających ogromną rolę w stabilizacji sylwetki. Bez ich prawidłowego funkcjonowania nie można mówić o bezpiecznym wysiłku fizycznym czy skutecznej terapii bólu kręgosłupa. Pilates wymagając koncentracji i poprawności i precyzji ruchów rozwija świadomość ciała, uczy aktywizować i rozluźniać mięśnie głębokie, a więc i mięśnie dna miednicy. Jest więc świetną metodą profilaktyki i terapii zaburzeń napięcia tego obszaru, polecaną także dla kobiet zwłaszcza po porodzie i w okresie okołomenopauzalnym.

Odrobinka historii

Ćwiczenia zostały opracowane w latach dwudziestych ubiegłego wieku przez Josepha Pilatesa, jako nowatorska metoda rehabilitacji. Choć powszechnie uważa się że ich koncepcja została opartą o jogę, w rzeczywistości inspirowana jest baletem i ćwiczeniami siłowymi. W rezultacie powstał kompleksowy trening poprawiający elastyczność, siłę, równowagę, kształtujący świadomość ciała i pozwalający osiągnąć harmonię ciała i umysłu.  System ten ciągle się rozwija adaptując się do aktualnego stanu wiedzy z zakresu fizjologii i medycyny, dodawane są również elementy uatrakcyjniające przebieg zajęć.  Nowoczesne formy obejmują już kilkaset ćwiczeń wykorzystujących często przybory min. piłki różnej wielkości, półpiłki (bosu), wałki czy taśmy. W efekcie zmieniając instruktora możemy zetknąć się z zupełnie nieznanymi ćwiczeniami. Nie powinno nas to niepokoić o ile dostrzegamy w nich główne założenia Josepha Pilatesa: koncentrację, precyzję ruchu, pracę z oddechem, a przede wszystkim skupienie się na “centrum”.

Jak ćwiczymy?

Ćwiczenia polegają na wykonywaniu precyzyjnych, nieobciążających stawów ruchów, często o niewielkim zakresie. Gwarantują one równomierny rozwój wszystkich grup mięśni, co pozwala uniknąć problemów związanych z zaburzeniem równowagi mięśniowej wywołanej przez jednostronne obciążenie ciała (w wyniku uprawiania sportu lub codziennych czynności). Mięśnie rozciągają się, wzmacniają i stają się bardziej elastyczne, przez co całe ciało odzyskuje sprężystość, poprawia się sylwetka,  chód staje się lekki, a ruchy miękkie i pełne gracji podobne  do płynnych ruchów tancerzy.

Charakterystyczny dla metody Pilatesa jest także fakt, iż skupia się on na mięśniach głębokich, z reguły pomijanych w innych metodach treningowych aktywizujących głównie duże mięśnie powierzchowne.

Kluczową  rolę w metodzie Pilates odgrywa oddech, będący integralną częścią każdego ćwiczenia. Nie tylko, jak przy każdym innym wysiłku zwiększa nasycenie krwi tlenem i dostarcza go do mięśni.  Pilates wykorzystuje świadomy oddech do aktywowania głębokich mięśni stabilizujących kręgosłup gwarantując bezpieczeństwo ćwiczeń. Ponieważ prawidłowe wykonanie precyzyjnych ruchów wymaga koncentracji metoda ta pomaga rozwinąć świadomość ciała , nadaje rytm i płynność ruchom oraz uspokaja. Znaczenie świadomego oddechu zbliża Pilates do jogi, jednak sposób prowadzenia oddechu jest nieco inny.

Podstawowe korzyści płynące z ćwiczeń metodą Pilates:

  • uśmierzenie bólu pleców
  • korekcja wady postawy
  • poprawa zakresu ruchu w stawach
  • uelastycznienie i wysmuklenie mięśni
  • wzmocnienie mięśni, zwłaszcza głębokich odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej sylwetki
  • profilaktyka i terapia zaburzeń napięcia mięśni dna miednicy
  • utrata tkanki tłuszczowej
  • płaski brzuch
  • lekkość i płynność ruchów
  • poprawa koordynacji ruchowej
  • poprawa ogólnej wydolności organizmu
  • pogłębienie świadomości ciała
  • relaks

Ćwiczymy we wtorki o godzinie 17.00 i 18.30. Zanim zdecydujesz się zjawić sprawdź grafik i wyślij no nas wiadomość lub zadzwoń

Zapraszam

Anna Węgrzynowska