Dlaczego “wojownik”? Wszak joga ze swoim odrzucającym wszelką przemoc systemem filozoficzno- moralnym, umiłowaniem pokoju i harmonii, jest kompletnym przeciwieństwem sztuk walki. Jednak, podczas gdy nie ma w niej miejsca na rywalizację pomiędzy praktykującymi, opiera się na stawianiu wyzwań samemu sobie, mierzeniu się ze swoimi słabościami, niewiedzą i przeciwnościami losu. Jest więc virabhadrasana czyli wojownik symbolem potyczki pomiędzy ścierającymi się w nas i we wszechświecie elementami dobra i zła, siły i słabości dynamiki i spokoju wiedzy i ignorancji.
Zrób to dobrze
Virabhadrasana ma aż 3 odmiany i wszystkie typy są asanami asymetrycznymi, czyli dla zachowania równowagi nieodzowne jest wykonanie ich zarówno z wykrokiem prawą jak i lewą nogą.
Virabhadrasana I
Moim ulubionym sposobem wejścia do tej asany jest przejście z psa z głową w dół, jednak dla części praktykujących jest to zadanie trudne ze względu na problem z przeniesieniem stopy między dłonie, dlatego poniżej opiszę również prostsze rozwiązanie.
Wejście z Psa z głową w dół
1. Stojąc w Psie z głową w dół przenieś prawą stopę do przodu i umieść pomiędzy dłońmi tak, by stopa ustawiona była w długiej osi maty (palce w przód)
2. Ugnij przednią nogę w kolanie. Idealnie byłoby gdyby goleń przedniej nogi była równoległa do podłoża, jednak najważniejsze dla bezpieczeństwa naszych kolan jest zwrócenie uwagi, by nie kolano nie znajdowało się przed piętą.
3. Z wdechem unieś tułów w górę utrzymując biodra równolegle do krótszego brzegu maty.
4. Tylną stopę skręć pod kątem ok 45 stopni, co zapewni stabilność pozycji i jednocześnie ułatwi prawidłowe ustawienie bioder.
5. Dociśnij mocno tylną stopę do maty- poczujesz, że napina się tylne udo i pośladek i zmniejszy się napięcie w dolnych plecach. Dzięki temu ciężar ciała rozłoży się równomiernie na obie nogi- uzyskamy stabilną podstawę i będziemy w stanie dłużej wytrwać w asanie bez nadmiernego napięcia i bólu w przedniej nodze.
6. Unieś ramiona w górę. Jeśli nie powoduje to napięcia barków można złożyć dłonie razem- jest to najbardziej klasyczna wersja tej asany. Jeśli jednak czujesz, że barki unoszą się do góry, a ramiona zbliżają się do uszu lepiej pozostawić ramiona rozstawione na szerokość barków.
7. Spójrz w górę na dłonie- nie odchylaj jednak głowy zbyt mocno do tyłu (najlepiej , gdy pozostanie w pozycji neutralnej)
Wejście z trikonasany
Wersja bardziej klasyczna, łatwiejsza dla osób mających problem z przejściem z Psa z głową w dół, a także wskazana dla tych, którzy z różnych względów (urazy nadgarstków lub barków) nie powinni wykonywać tej asany.
1. Stań w rozkroku (trikonasana) w poprzek maty.
2. Skręć się w prawo, tak, by prawa (przednia)stopa znajdowała się wzdłuż długiej osi maty, a tylna pod katem ok 45 stopni
3. Ustaw biodra równolegle do krótkiego brzegu maty.
4. Ugnij przednią nogę w kolanie. Postępuj zgodnie z instrukcjami dla wcześniejszej wersji:))
Przeciwwskazania:
•ostrożność powinny zachować osoby ze znacznym nadciśnieniem i chorobami kardiologicznymi
•osoby z urazami barków powinny pozostać z rękami opartymi na biodrach lub, jeśli to możliwe unosić je do pozycji równoległej do maty (bądź takiej wysokości w jakiej nie odczuwają dyskomfortu) do boku lub w przód.
•osoby z problemami z odcinkiem szyjnym kręgosłupa nie powinny unosić głowy, a raczej pozostawić ją w pozycji neutralnej)
Korzyści:
• Poprawa poczucia równowagi
•wzmocnienie mięśni nóg
•otwarcie klatki piersiowej,
•rozciąganie zginaczy bioder (tylnej nogi)
•wzmocnienie ramion i barków
•poprawa wytrzymałości
•korzyści terapeutyczne przy płaskostopiu i rwie kulszowej