Dlaczego “wojownik“? Wszak joga ze swoim odrzucającym wszelką przemoc systemem filozoficzno- moralnym, umiłowaniem pokoju i harmonii, jest kompletnym przeciwieństwem sztuk walki. Jednak, podczas gdy nie ma w niej miejsca na rywalizację pomiędzy praktykującymi, opiera się na stawianiu wyzwań samemu sobie, mierzeniu się ze swoimi słabościami, niewiedzą i przeciwnościami losu. Jest więc virabhadrasana czyli wojownik symbolem potyczki pomiędzy ścierającymi się w nas i we wszechświecie elementami dobra i zła, siły i słabości dynamiki i spokoju wiedzy i ignorancji.
Virabhadrasana ma aż 3 odmiany i wszystkie typy są asanami asymetrycznymi, czyli dla zachowania równowagi nieodzowne jest wykonanie ich zarówno z wykrokiem prawą jak i lewą nogą.
Virabhadrasana III
Ta wersja wojownika należy do asan trudnych, choć w zasadzie nieskomplikowanych:). Dla niewtajemniczonych to po prostu znana z lekcji wuefu “waga”. Na pierwszy rzut oka łatwizna. Niestety po tym pierwszym wrażeniu następuje w większości przypadków srogie rozczarowanie i większość początkujących joginów rozpoczyna rozpaczliwą walkę z grawitacją:) I niestety nawet najbardziej szczegółowe wskazówki nie pomogą- trzeba uspokoić myśli, skoncentrować się i….. liczyć się z serią niepowodzeń zanim w końcu uda nam się utrzymać równowagę.
Zrób to dobrze:
- Stań w tadasanie i przez chwilę skup się na tym jak pracują Twoje stopy i jak rozkłada się ciężar ciała.
- z wdechem unieś ramiona w górę
- przenieś ciężar ciała na prawą nogę, postaraj się by rozkładał się równomiernie na całej stopie (a nie np. tylko na zewnętrznej krawędzi)
- z wydechem unieś wyprostowana lewą nogę jednocześnie opuszczając do przodu ramiona i tułów
- ustabilizuj pozycję: patrz w dół na matę, rozluźnij ramiona ściągając je w dół (tak by oddaliły się od uszu
instruktaż do kolejnego sposobu jest równie krótki:
- stań w tadasanie
- Z wydechem przejdź do uttanasany (skłonu w przód)
- Oprzyj dłonie na macie
- Przenieś ciężar ciała na prawą stopę
- Lewą nogę unieś w górę
- Powoli unieś w górę ramiona i tułów
- ustabilizuj pozycję.
Przeciwskazania:
- Nadciśnienie
Korzyści:
- poprawa poczucia równowagi i świadomości ciała
- wzmocnienie mięśni nóg
- wzmocnienie kostek
- terapeutycznie w przypadku płaskostopia
- wzmocnienie mięśni grzbietu.
- uspokojenie umysłu