Asany

      BIOMECHANIKA ASAN

set of yoga postures

W zakładce tej znajdziecie Państwo opis najpopularniejszych asan- pozycji jogi. Postaram się opisać sposób wchodzenia do pozycji, choć w przypadku wielu z nich wydaje się to banalne i większość osób z uśmiechem politowania pominie ten etap. W przypadku jednak niektórych, zwłaszcza skomplikowanych balansów, to właśnie prawidłowe wykonywanie kolejnych etapów warunkuje powodzenie.

Są osoby zaplątujące się bez wysiłku w niewyobrażalne  supły i utrzymujące balans na jednej dłoni, którym wykonanie najbardziej karkołomnych wygibasów przychodzi jakby od niechcenia. Jednak od większości z nas opanowanie wielu asan wymaga tygodni prób, setek upadków i  żmudnego rozkładania ruchu na części pierwsze.  Warto jest wówczas pomyśleć, że opanowanie tych pozycji będzie niosło ze sobą dodatkową wartość: będzie źródłem ogromnej satysfakcji, nauczy nas cierpliwości, rozwinie świadomość ciała,  jego funkcjonowania i ułożenia w przestrzeni. Na naszej jogicznej ścieżce pojawią się jednak również asany, których opanowanie będzie poza naszym zasięgiem ze względu na stan zdrowia,  przebyte urazy czy budowę ciała. Ważne jest, żeby zawsze słuchać swojego ciała i rozpoznać, kiedy ruch jest dla nas po prostu szkodliwy, dostrzec granicę, kiedy ma sensu upierać się dłużej i zmuszać do wejścia w pozycję. Często ciężko jest wyważyć pomiędzy samodyscypliną i wytrwałą pracą, a spokojną akceptacja niemożliwego. Kluczem jest uważność i szacunek do ciała. Konieczność zaakceptowania swoich ograniczeń jest również wspaniałą lekcją znajomości ciała i… życia, bo przecież nie w opanowaniu  samych asan leży sens i moc jogi.

Dział podzielony jest na podkategorie:

Asany A-Z– gdzie najpopularniejsze asany uszeregowane są po prostu w porządku alfabetycznym. Pomimo, że zdecydowałam się stosować nazewnictwo w sanskrycie, to obok każdej nazwy znajduje się również jej polski odpowiednik

Podział wg pozycji: Tu asany podzielone są na podkategorie:

Podział wg walorów terapeutycznych: Tu osoby mające konkretny problem zdrowotny mogą odnaleźć asany dedykowane właśnie ich schorzeniu, tak był mogły samodzielnie ułożyć sobie program praktyki najskuteczniej poprawiające ich kondycję. Joga działa holistycznie na cały organizm, a nie tylko na konkretną, przysparzającą nam problemów część ciała, lub grupę mięśni, a przyczyny bólu często znajdują się w miejscu od niego znacznie oddalonym, więc wybór nie ogranicza się wyłącznie do asan adresowanych w sposób oczywisty do chorego obszaru.

Podział wg przeciwwskazań: To również podstrona adresowana do osób borykających się z jakimś problemem zdrowotnym. Celem tej podkategorii jest pomóc w szybkim odnajdywaniu pozycji, których powinni unikać ewentualnie modyfikacji dostosowujących asanę do ich stanu zdrowia.